
Планування малої квартири
Невелика площа квартири не є приводом відмовлятися від комфорту, важливо мати чіткий план облаштування. Найголовніше і популярне запитання, коли мова іде про планування однокімнатної квартири: як організувати спальне місце? Вибрати розкладний диван чи окрім дивану варто поставити повноцінне ліжко з зручним матрацом, або можливо лише ліжко? Усе це дуже індивідуально і залежить від стилю життя мешканців квартири: скільки часу вони проводять вдома, чи часто у них бувають гості та інше.

Зараз на ринку малометражного житла найбільш популярним є квартира-студія, де немає окремого приміщення для кухні, а кухня і вітальня є одним приміщенням. Часто до цих приміщень приєднана і прихожа і спальня. Окремим приміщенням є лише санвузол і часом гардероб або кладова. Такий формат дуже схожий на готельні апартаменти, де є невеликий кухонний блок чи кухня-ніша. Переважно такі квартири призначені для однієї чи двох людей. Незважаючи на початково обмежені маленькою площею можливості, є багато способів організувати функціональний простір.
Якого б розміру не була квартира, будь-якій людині для комфортного проживання необхідний мінімальний набір функціональних зон: місце для зберігання сезонного та щоденного одягу і взуття, місце для зберігання інвентарю для прибирання і побутової хімії, санвузол з ванною або душом, місце для прання і прасування одягу, зона приготування та прийому їжі, відпочинкова зона, спальне місце, робоче місце, місце для домашнього улюбленця, якщо він є.
При розробці планування усі ці зони необхідно скласти у одну цілу картину як частинки пазлу. І чим меншою є квартир, тим більше функцій необхідно об’єднати в одну зону, більше уваги приділяти усім рішенням, розставляючи пріоритети і підготуватися до компромісів.

У багатьох випадках має сенс максимально залучити всю площу і об’єднати ізольовану площу прихожою з житловою кімнатою, щоб запобігти ізольованих малих просторів, а візуальне зонування, якщо воно необхідне, можна виконати з облицювальних матеріалів.
У деяких випадках дуже вдалим рішенням буде приєднання лоджії до житлової площі, але попередньо обов’язково необхідно проконсультуватися з житловою інспекцією. Якщо це дозволять зробити – то загальну площу получиться збільшити ще на декілька метрів.
У квартирах з малою площею можна по різному вирішити питання з спальним місцем. Якщо робити ставку на варіативність і багатофункціональність, то чудовим рішенням може стати меблева система, яка дозволяє вдень користуватися диваном, а вночі з стіни опускати ліжко з комфортним матрацом.
Бувають квартири-апартаменти, де є можливість, окрім дивану, виділити місце для ліжка. У такому випадку, необхідно подумати, як відділити денну зону від нічної. Це може бути: розсувна перегородка, текстильна штора, скляна перегородка, яка може змінювати рівень прозорості.
Розкладний диван, чи ліжко?
У якості роздільного елементу можу виступати якась меблева конструкція, як наприклад, стелаж чи кухонні меблі, стіл або диван.

Якщо є можливість, санвузли можна розширити за рахунок коридору, щоб організувати там місце для встановлення пральної або ж і сушильної машини. Також передбачити шафу з кошиком для білизни, зберіганням побутової хімії, необхідної кількості рушників і серветок. Переважно при виборі між душовою та ванною надають перевагу душовій кабіні, але якщо у сім’ї є маленька дитина без ванни не обійтися. Якщо з ванною поставити скляну перегородку, то вона може мати обидві функції і ванни і душової.
Далі розглянемо певні варіанти вирішення труднощів, які можуть виникнути при плануванні квартири з маленькою площею.

Великою удачею буде можливість виділення окремого місця для гардеробної, кладової, пральної. Це зовсім інший рівень комфорту притаманний для великих квартир. Якщо такої можливості немає, необхідно хоча б передбачити у вхідній зоні місце для зберігання взуття, ящик для зберігання ключів, телефону, засобів для взуття і тд. Також важливим є місце зберігання верхнього одягу, пилососу, інвентарю для прибирання, прасувальної дошки.
Спальне місце можна влаштувати у ніші вітальні, але при цьому необхідно залишити його відкритим або передбачити розсувну конструкцію, яка буде розсуватися та засуватися.

Влаштування зони приготування їжі – для цього необхідно виділити місце на території кухні або прихожою. Це можу бути як повноцінна кухня, так і кухня ніша, яка при необхідності повністю закривається меблевими фасадами – відкривною чи розсувною конструкцією. Для комфорту необхідно розмістити найбільш необхідне – мийку, варильну поверхню, витяжку, холодильник, частину робочої поверхні, при можливості – духовку, мікрохвильову піч, посудомийну машину.

Ще один лайфхак з застосуванням вмонтованих та прихованих конструкцій, які дозволяють максимально використовувати весь об’єм від підлоги до стелі і виглядають при цьому як частина стіни, а не як окремо стоячий предмет.
Таким чином, вдале планування складається з декількох складових:
- Ергономіка – на маленькій площі доводиться працювати з мінімальними розмірами та похибками
- Передбачення сценарію проживання у квартирі у будь-який час доби
- Врахування індивідуальних особливостей і звичок мешканців
- Знання і вміння користуватися правилами перепланування
- Розуміння принципів монтажу інженерних комунікацій